OPŁATY PÓŁKOWE – niegasnący problem dostawców

 

W świetle art. 15 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czynem zabronionym  jako czyn nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie przedsiębiorcom dostępu do rynku poprzez pobieranie INNYCH niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży. Te „INNE OPŁATY” to tzw. opłaty półkowe, o których zwrot przez sieci handlowe toczy bój coraz więcej przedsiębiorców -dostawców różnego rodzaju produktów – żywnościowych, odzieży, sprzętu AGD itp.

Często takie „inne opłaty” są ukryte pod pobieranymi przez sieci handlowe opłatami za tzw. czynności marketingowe, promocyjne odnośnie konkretnych produktów żywnościowych. Po bliższym przyjrzeniu się owym „marketingowym opłatom” może się okazać, że w istocie żadnego marketingu nie ma, albo że jego wartość jest rażąco niższa niż wynagrodzenie otrzymane za nie przez sieć handlową. I wtedy można wezwać sieć handlową do zwrotu nienależnie pobranych opłat.

O problemie wypowiedział się w listopadzie 2014 r. Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś, dostrzegając konieczność dalszego negocjowania z sieciami handlowymi rezygnacji z tego typu niedozwolonych opłat – link do wywiadu poniżej:

http://www.portalspozywczy.pl/mleko/wiadomosci/oplaty-polkowe-to-nadal-istniejacy-problem-video,108166.html

14417472963_c4f42e010a_b

 

Z kolei jak informuje portal internetowy www.dlahandlu.pl – węgierski oddział francuskiego Auchan został ukarany przez tamtejszy urząd antymonopolowy GVH grzywną 1 mld forintów (13,5 mln zł) za nadużywanie pozycji rynkowej w okresie od 1 czerwca 2006 r. do 31 grudnia 2014 r.. Węgierski oddział Auchan pobierał od dostawców specjalną opłatę – nazwaną „dalsza pomoc rabatowa” –  za możliwość umieszczenia produktów na półkach jego hipermarketów.
Link do artykułu poniżej:

http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/wegierski-oddzial-auchan-ukarany-za-pobieranie-oplat-od-dostawcow,41690.html

14441896787_163b98fa52_b

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *