Zapobiegnij tragedii – zapnij pasy bezpieczeństwa, włóż dzieciaka do fotelika

child-pasy bezp

Zapięte pasy bezpieczeństwa niejednokrotnie ratują ludzkie życie lub zapobiegają poważnym urazom, w tym skutkującym trwałym kalectwem. Kto w Polsce ma obowiązek ich używać w czasie jazdy?

Zgodnie z ustawą z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (art. 39), obowiązek posiadania zapiętych pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy dotyczy i kierowcy i pasażerów, zarówno podróżujących samochodami osobowymi, jak i autobusami czy też busikami wyposażonymi w pasy bezpieczeństwa. Ale są też oczywiście pewne wyjątki.

Nie muszą (ale mogą) zapinać pasów bezpieczeństwa:

– osoby, które mają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;

– kobiety w ciąży, ale tylko tej widocznej (czyli kobieta w pierwszym czy też drugim miesiącu ciąży ma obowiązek zapinać pasy bezpieczeństwa);

– kierujący taksówką – ale tylko wtedy, gdy akurat przewozi pasażera;

– instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania;

– policjant, funkcjonariusz ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Inspektor Kontroli Skarbowej, funkcjonariusz celny i Służby Więziennej, żołnierz Sił Zbrojnych RP – ale tylko podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej (zatrzymanych);

– funkcjonariusz BOR podczas wykonywania czynności służbowych;

– żołnierz Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;

– członkowie zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej (zwykle w karetce pogotowia);

– konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych;

– osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub w wózku inwalidzkim;

– dziecko w wieku poniżej 3 lat przewożone pojazdem o liczbie miejsc powyżej 8, nie licząc miejsca kierowcy (czyli wszelkie busiki, autobusy);

– dziecko w wieku poniżej 4 lat przewożone na kolanach w autobusach komunikacji publicznej.

W pojazdach mających nie więcej niż 8 miejsc do siedzenia (oprócz siedzenia kierowcy) – czyli w samochodach osobowych, a także w pojazdach przeznaczonych do przewozu ładunków wyposażonych w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka. Może być też to inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci. Zarówno fotelik, jak i owo inne urządzenie muszą być zgodne z masą i wzrostem dziecka, a także spełniać warunki techniczne określone we właściwych przepisach. Ale i tu ustawa przewiduje wyjątek od zasady: dziecko o wzroście co najmniej 135 cm przewożone na tylnym siedzeniu pojazdu może być przewożone w pasach bezpieczeństwa a nie w foteliku (innym urządzeniu), jeśli ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie dla niego odpowiedniego fotelika (innego urządzenia).

Ponadto jeśli w samochodzie osobowym lub dostawczym o masie do 3,5 ton na tylnym siedzeniu pojazdu jest przewożonych dwoje dzieci w fotelikach (innych urządzeniach) i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika (innego urządzenia) – to trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być przewożone w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika (czy też innego odpowiedniego urządzenia przytrzymującego).

Dodatkowo obowiązek przewożenia dziecka w foteliku (innym urządzeniu przytrzymującym) nie działa, gdy:

  • dziecko jest przewożone taksówką;
  • dziecko jest przewożone specjalistycznym pojazdem transportu sanitarnego (karetka pogotowia);
  • dziecko jest przewożone pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej);
  • dziecko ma zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

 

UWAGA! MANDAT!

Warto również pamiętać, że za jazdę bez pasów bezpieczeństwa grozi nam mandat w wysokości 100 zł –taki mandat grozi również kierowcy, który przewozi pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa.

Z kolei za przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi mandat w wysokości 150 zł. Za przewożenie dziecka w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera grozi z kolei mandat w wysokości 150 zł.

Bardzo użyteczny taryfikator mandatów aktualny w 2016 r. znajdziecie pod adresem:

http://taryfikatormandatow.pl/

Zapraszam również do lektury ciekawego artykułu opublikowanego w serwisie www.poboczem.pl na temat skuteczności pasów bezpieczeństwa oraz mitów związanych z ich używaniem (bądź nieużywaniem):

http://www.poboczem.pl/naszym-zdaniem/news-pasy-bezpieczenstwa-ratuja-czy-zabijaja-temat-do-dyskusji,nId,359983

 

O roszczeniach, jakie przysługują poszkodowanym wypadkiem drogowym, pisałam z kolei tutaj:

http://insolens.pl/wypadek-komunikacyjny-czego-i-od-kogo-moze-zadac-poszkodowany/

 

Radca Prawny Katarzyna Księżniak-Kosmala

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>