09:00-17:00

WAŻNE : WKRÓTCE BEZPRAWNE PARKOWANIE NA NASZEJ NIERUCHOMOŚCI POWINNO BYĆ ŁATWIEJSZE W ZWALCZANIU

 > Bez kategorii, Twój Dom, Twój majątek, Ty w sądzie >  WAŻNE : WKRÓTCE BEZPRAWNE PARKOWANIE NA NASZEJ NIERUCHOMOŚCI POWINNO BYĆ ŁATWIEJSZE W ZWALCZANIU
0 Comments

mercedes-1033461__180

Niejednokrotnie zdarza się, że nieuczciwy właściciel pojazdu mechanicznego uporczywie parkuje na miejscu postojowym czy też na posesji, do której nie ma żadnego prawa. Oczywiście najczęściej nawet nie próbuje się dowiedzieć, komu przysługuje prawo do nieruchomości. Co więcej, nie interesuje go, czy właściciel nie będzie miał nic przeciwko takiemu parkowaniu. Ponadto taka osoba zwykle nie myśli w takiej sytuacji o tak podstawowej kwestii, jaką jest podpisanie umowy najmu miejsca postojowego. A właściciel (czy też posiadacz nieruchomości) ma następnie problem. Dlaczego? Ponieważ zwykle nie jest w stanie ustalić właściciela „kukułczego jaja” – pojazdu mechanicznego, aby wszcząć względem niego odpowiednie kroki prawne. Te kroki prawne to np. oficjalne wezwanie właściciela pojazdu do zaprzestania naruszania prawa własności czy też posiadania.

 

To się jednak wkrótce zmieni, a konkretnie od 1 stycznia 2017 r.. Nastąpi to dzięki nowelizacji z dnia 24 lipca 2016 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wchodzi ona w życie właśnie z dniem 1 stycznia 2017 r.. Stosownie do jej zmienionej treści, każda osoba fizyczna, jak również osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będzie mogła uzyskać informację o danych właściciela pojazdu. Taką informację będzie mogła uzyskać z centralnej ewidencji pojazdów. Jednak aby uzyskać takie informacje, będzie musiała we wniosku wykazać swój interes prawny uzasadniający przekazanie jej tych danych. Te dane to między innymi informacje o imieniu, nazwisku i adresie zamieszkania właściciela pojazdu. Wniosek trzeba będzie złożyć do Ministra Cyfryzacji. Stanowi o tym art. 80cd ust.1 zmienionej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Następnie pozyskanie tych danych osobowych właściciela pojazdu, umożliwi właścicielowi nieruchomości wezwanie takiej osoby do zaprzestania naruszania praw do nieruchomości. Co więcej, w razie oporu takiej osoby – właściciel nieruchomości będzie mógł zainicjować w sądzie postępowanie sądowe. Może to być postępowanie o zaprzestanie naruszania prawa własności (czy też posiadania). Natomiast w przypadku właściciela nieruchomości – także postępowanie o wynagrodzenie za korzystanie z jej własności bez podstawy prawnej.

Wzór wniosku o udostępnienie danych kierowanego do Ministra Cyfryzacji określa odpowiednie Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 20 lipca 2016 r.. Jest to rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o udostępnienie danych z centralnej ewidencji pojazdów (Dz. U. poz. 1148) – również wejdzie ono w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.. Niestety, wzór tego wniosku jest w mojej ocenie wadliwie skonstruowany. Uważam tak, ponieważ mówi on między innymi o tym, że interes prawny powinien być udokumentowany, np. wyrokiem czy też nakazem zapłaty. Tymczasem z ustawy Prawo o ruchu drogowym nie wynika, aby w ogóle istniała konieczność udokumentowania interesu prawnego. Tym bardziej wyrokiem czy też nakazem zapłaty. Wszak nie można nawet uzyskać takich orzeczeń w opisywanej przeze mnie sytuacji bezprawnego zajmowania miejsca postojowego. Dlaczego? Bo nie można wnieść skutecznego pozwu do sądu nie znając danych właściciela pojazdu. Z tego powodu w mojej ocenie Minister Cyfryzacji w swoim rozporządzeniu funduje właścicielom bezprawnie zajmowanych nieruchomości błędne koło. Taka treść wzoru wniosku może zatem odstraszać właścicieli nieruchomości bezprawnie zajmowanych przez cudze pojazdy.

Oczywiście ustawa ma pierwszeństwo przed rozporządzeniem, które nie może być z nią sprzeczne. Nie może też ograniczać praw wynikających z ustawy, na podstawie której rozporządzenie zostało wydane. Dlatego też uważam, że w przypadku, gdy dochodzi do naruszenia prawa własności przez pojazd niezidentyfikowanej osoby, wystarczającym do wykazania swojego interesu prawnego będzie załączenie do wniosku do Ministra Cyfryzacji dokumentu potwierdzającego nasze prawo własności do nieruchomości oraz dokumentacji w formie chociażby elektronicznej – zdjęcia, filmy video, z których będzie wynikać, że konkretny pojazd parkuje na naszej nieruchomości. Praktyka jak zwykle oczywiście zweryfikuje, czy prawo do pozyskiwania wiedzy o właścicielu pojazdu formalnie przyznane w ustawie Prawo o ruchu drogowym będzie jedynie prawem na papierze, czy też faktycznie żywą instytucją, która pomoże w walce z nieuczciwymi właścicielami pojazdów.

 

 

Katarzyna Księżniak-Kosmala

Uwolnię twój czas i twoją głowę od problemów prawnych. Będę Twoim osobistym prawnikiem.

➢rozwody ➢spadki ➢podziały majątku ➢odszkodowania ➢nieruchomości ➢umowy ➢windykacje ➢alimenty ➢procesy sądowe