Ból – co gwarantuje polskie prawo?
Polskie prawo gwarantuje każdej osobie objętej powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ w ramach leczenia szpitalnego między innymi leczenie różnego rodzaju bólu (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 694). A jak jest w praktyce?
NIK sprawdza, czy ból jest leczony w szpitalach
Od września 2016 r. sprawdza to Najwyższa Izba Kontroli, która prowadzi planową kontrolę dostępności terapii przeciwbólowej. NIK prowadzi kontrolę w 28 polskich szpitalach w różnych województwach, a wyniki kontroli mają być znane w 2017 r.. Kontrolę tę poprzedziła tzw. kontrola rozpoznawcza przeprowadzona przez poznańską delegaturę NIK. Spośród 4 skontrolowanych szpitali tylko w jednym opracowano i wdrożono procedury leczenia oraz oceny skuteczności leczenia bólu zarówno w odniesieniu do pacjentów operowanych jak i nieoperowanych. Należy także wskazać, że w kontrolowanych szpitalach nie prowadzono powszechnie monitoringu natężenia bólu innego niż pooperacyjny. Tylko w jednym szpitalu powołano zespół do spraw leczenia bólu.
Ból – dlaczego jego leczenie jest tak ważne dla pacjenta?
Jak podkreśla Najwyższa Izba Kontroli, ból jest czynnikiem dodatkowo obciążającym chorych i w sytuacji gdy bólu nie leczy się prawidłowo, utrudnia to, a czasami wręcz uniemożliwia proces leczenia. Co więcej, ból występujący przewlekle może być przyczyną zaburzeń nastroju, powodować lęk, napięcie, rozdrażnienie i przygnębienie. Dodatkowo, zaburzenia te mogą osiągnąć wymiar psychopatologii i prowadzić do depresji.
Więcej o prowadzonej kontroli przeczytasz tutaj, na stronie NIK:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-sprawdza-dostepnosc-terapii-przeciwbolowej.html

Katarzyna Księżniak-Kosmala
Uwolnię twój czas i twoją głowę od problemów prawnych. Będę Twoim osobistym prawnikiem.
➢rozwody ➢spadki ➢podziały majątku ➢odszkodowania ➢nieruchomości ➢umowy ➢windykacje ➢alimenty ➢procesy sądowe
Najnowsze komentarze