Część II

W tym artykule kontynuuję rozprawianie się z obiekcjami klientów co do skorzystania z usług prawnych, jakie zapewnia kancelaria prawna– na przykład taka jak moja. Czy brzmią one dla Ciebie znajomo? Mam nadzieję, że poniżej przedstawione argumenty przekonają cię, że prawnik pomoże ci w rozwiązaniu problemu prawnego lepiej niż twój przyjaciel czy „Wujek Google”.
Uwaga – poniższa numeracja jest konsekwencją tego, że w poprzednim artykule rozprawiłam się już z 5 innymi obiekcjami.
6. Znajomy mi pomoże – nie potrzebuję prawnika, nie potrzebna mi kancelaria prawna.
Oczywiście, że zawsze dobrze porozmawiać o swoim problemie ze znajomym – bo może coś podpowie, może ma już podobne doświadczenia? Jednak o ile twój znajomy nie jest prawnikiem – to zalecałabym daleko posuniętą ostrożność przy kierowaniu się w swojej sprawie jego wskazówkami. To niestety może być prosta droga do przegrania swojej sprawy czy też do utraty możliwości osiągnięcia sukcesu w swojej sprawie. I to oczywiście bez złych intencji znajomego. Po prostu z powodu jego nieznajomości prawa i kierowania się informacjami gdzieś tam zasłyszanymi, gdzieś wyczytanymi. Niestety, niekoniecznie aktualnymi i niekoniecznie należycie zrozumiałymi.
7. Kancelaria prawna to jest tylko dla firm, nie dla zwykłych ludzi.
Oczywiście – są kancelarie prawne specjalizujące się w obsłudze prawnej firm . I są takie kancelarie, które zajmują się obsługą spraw osób fizycznych, a nie firm – tak jak moja kancelaria prawna. Uwierz mi, twoja sprawa nie jest mniej ważna i godna uwagi prawnika niż sprawa jakiejś firmy. Ty również masz pełne prawo do profesjonalnej obsługi swojego problemu prawnego – i ja ci taką obsługę mogę zapewnić.
8. Nie chcę się procesować – wolę zapomnieć o sprawie.
Niekiedy faktycznie zrozumiałe może być unikanie wdawania się w spór i procesowanie. Może tak być z różnych względów. Na przykład z uwagi na rodzinny charakter sporu czy niską wartość przedmiotu sporu. W licznych jednak przypadkach takie z góry „poddanie się”, nie wdawanie się w spór nie jest dobre dla nas samych. Może bowiem utrwalać w nas frustrację i poczucie braku sprawczości. Wdanie się w spór w obronie swojego słusznego interesu może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Może być dla nas źródłem siły i satysfakcji. Nie wspominając o tych innych, materialnych, a więc bardziej przyziemnych, ale też istotnych zyskach z potencjalnie wygranej sprawy. Moja kancelaria prawna zapewnia profesjonalne prowadzenie sporów sądowych w imieniu swoich klientów.
9. Nie mam czasu na spotkania i procedury.
W dzisiejszych czasach nie jest konieczne osobiste spotkanie z prawnikiem. Możliwe jest porozumiewanie się z nim online, poprzez pocztę elektroniczną, poprzez spotkania zdalne. To obecnie powszechna praktyka wśród prawników. Z kolei osobiste spotkanie też nie musi być długie. Czasem wystarczy 30 minut spotkania, aby prawnik dostatecznie zapoznał się z problemem prawnym klienta i mógł następnie przystąpić do świadczenia pomocy prawnej. Kontakty mogą się po takim pierwszym spotkaniu ograniczać do kontaktów mailowych i telefonicznych, ewentualnie listownych. To częsta praktyka w kancelariach, w tym w mojej kancelarii.
Także kwestie procedur to tak naprawdę dziedzina prawnika, a nie twoja. Prawnik pilnuje procedur i angażuje cię w nie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Lub też gdy faktycznie sam dojdziesz do wniosku, że chcesz w większym stopniu brać udział w sprawie. Bo oczywiście zawsze masz do tego prawo. To przecież twoja sprawa. Ważne jednak, abyś przy tym wszystkim pamiętał, że prawnik ma wiedzę o procedurach. Ma wiedzę o ich pułapkach i wie, jak te procedury w należyty sposób stosować. To w końcu jego zawód. Dlatego zaufaj mu i nie działaj w sprawie samodzielnie bez porozumienia ze swoim prawnikiem – pełnomocnikiem. Bo to może się dla ciebie skończyć po prostu niedobrze.
10. Nie ufam prawnikom.
A czy zastanawiałeś się, dlaczego nie ufasz prawnikom? Czy to na pewno wynika z twoich osobistych doświadczeń? A może jest to stereotyp, który w sobie wykształciłeś oglądając np. oparte na kompletnej fikcji amerykańskie seriale o pazernych i nie zważających na interes swojego klienta prawnikach? Jeśli to tylko stereotyp – to odetnij się od niego. Uwierz, prawnik chce ci pomóc rozwiązać twój problem. A radca prawny czy adwokat ma wręcz prawny obowiązek działać w najlepszym interesie klienta. Ma on obowiązek wykonywać czynności zawodowe sumiennie oraz z należytą starannością, uwzględniającą profesjonalny charakter działania. Kodeks etyki radcy prawnego dba o interes klienta radcy prawnego do tego stopnia, że zgodnie z nim, gdy radca prawny nie ma dostatecznej wiedzy lub doświadczenia w prowadzeniu spraw określonego rodzaju, nie powinien podejmować się jej prowadzenia. Chyba, że zapewni sobie współpracę posiadającego stosowną wiedze lub doświadczenie radcy prawnego lub adwokata albo innej osoby, z którą radca prawny może zgodnie z prawem wspólnie wykonywać zawód (np. doradcy podatkowego). Tak, aby interes klienta na pewno nie ucierpiał, lecz przeciwnie, został należycie objęty opieką ze strony prawnika.
Czy dalej wahasz się skontaktować z prawnikiem?…
Ciąg dalszy nastąpi.

Katarzyna Księżniak-Kosmala
Uwolnię twój czas i twoją głowę od problemów prawnych. Będę Twoim osobistym prawnikiem.
➢rozwody ➢spadki ➢podziały majątku ➢odszkodowania ➢nieruchomości ➢umowy ➢windykacje ➢alimenty ➢procesy sądowe
Najnowsze komentarze