Śmierć bliskiej osoby zawsze
jest smutnym zdarzeniem. Nie ulega przy tym wątpliwości, że nagła śmierć
w wypadku samochodowym osoby z rodziny jest jednym z najbardziej
traumatycznych doświadczeń. Taką śmierć
określamy jako niesprawiedliwą, nieuzasadnioną, przedwczesną, rodzącą potężny
żal, poczucie niezasłużonej krzywdy. Prawo przewiduje pewne instytucje, które
mają ułatwić nam przejście przez ten trudny okres, zrekompensować w jakiś
sposób poczucie doznanej krzywdy.
Zadośćuczynienie za śmierć w wypadku samochodowym
Takie instytucje to przede wszystkim zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, przewidziane w Kodeksie cywilnym. Można dochodzić jego zapłaty od sprawcy wypadku komunikacyjnego lub od ubezpieczyciela pojazdu, którego ruch spowodował wypadek i w konsekwencji śmierć bliskiej osoby. Przepisy nie określają, w jaki sposób wysokość tego zadośćuczynienia powinna być ustalona. Nie ma sztywnych sum, nie ma „widełek”. Kodeks cywilny mówi o kwocie „odpowiedniej”.
Ta kwota w stosunku do każdego poszkodowanego – osoby bliskiej zmarłego – jest ustalana indywidualnie, w zależności od rodzaju i siły więzi, która wiązała tę osobę ze zmarłym. Wysokość zadośćuczynienia zależy także od skutków tej śmierci w sferze zdrowia psychicznego osoby, która żąda zadośćuczynienia. Nie bez znaczenia jest też wpływ tej śmierci na codzienne funkcjonowanie poszkodowanego, a także kwestia długotrwałości tego oddziaływania. Z ostatnich orzeczeń sądów wynika, że coraz częściej kwoty zadośćuczynień za śmierć matki czy ojca dla pozostałego przy życiu dziecka, zasądzane przez sądy, wynoszą nawet 80 000,00 zł. Sądy coraz lepiej rozumieją, że tego typu strata wyrządza naprawdę poważną jak również nieodwracalną szkodę w życiu poszkodowanego.
Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej
Oprócz zadośćuczynienia za śmierć w wypadku samochodowym bliskiej osoby, poszkodowany może również dochodzić odszkodowania za pogorszenie jego
sytuacji życiowej . Takie odszkodowanie przysługuje, gdy zmarła osoba była głównym żywicielem rodziny i wskutek jej śmierci nastąpił drastyczny spadek stopy życiowej poszkodowanego. Można także tego świadczenia żądać, gdy zmarła osoba stale pomagała poszkodowanemu jak rówież wspierała go w codziennym życiu. Trzeba wykazać jednak, że faktycznie nastąpiło pogorszenie sytuacji życiowej poszkodowanego w porównaniu do sytuacji jaka istniała przed śmiercią bliskiej osoby.
Renta za śmierć w wypadku
Można także dochodzić renty od ubezpieczyciela czy też sprawcy wypadku. W szczególności możliwość uzyskania takiego świadczenia dotyczy dzieci małoletnich, osieroconych przez śmierć matki lub ojca, które były utrzymywane przez zmarłego. Renta ma charakter świadczenia okresowego, wypłacanego zwykle co miesiąc w określonej kwocie ustalonej stosownie do potrzeb uprawnionego.

Katarzyna Księżniak-Kosmala
Uwolnię twój czas i twoją głowę od problemów prawnych. Będę Twoim osobistym prawnikiem.
➢rozwody ➢spadki ➢podziały majątku ➢odszkodowania ➢nieruchomości ➢umowy ➢windykacje ➢alimenty ➢procesy sądowe
Najnowsze komentarze